Fotbalpraha.cz Háje bojovaly, ale Dukla Jižní Město pokračuje ve vítězné šňůře. Zářil Bičaník

Dukla Jižní Město je k nezastavení. Na hřišti oblastního rivala z Hájů vyhrála 3:0 a připsala si pátou výhru v řadě. Ve velkém vedru se dvakrát střelecky prosadil Josef Bičaník, který v minulosti za Háje hrál. Třetí trefu favorita přidal kanonýr Ondřej Kotlík. Háje tak zůstávají na posledním místě. Dukla JM se pere o třetí místo.

Hosté šli do zápasu v roli favorita, jsou rozjetí, naproti tomu Háje daly za poslední čtyři zápasy jediný gól. A úvodní minuty ukázaly, že by se prognóza mohla naplnit. Jako první sice střílel nepřesně Sulek, ale za chvíli už lovil míč ze sítě domácí gólman Tlustý. Toho zblízka překonal hlavou zkušený Bičaník, který dostal prostor od obránců a nemýlil se. „Hezký centr,“ pochválil spoluhráče.

Žádná kanonáda ale neodstartovala. Ve velkém vedru na umělém trávníku byli hosté fotbalovější, ale Háje se předháněly v bojovnosti. A také se snažily útočit, často je ale brzdila zbrklost či nepřesnost. Přesto měl po jedenácti minutách na hlavě vyrovnání Novák, ale z podobné pozice jako Bičaník se na druhé straně hřiště neprosadil. Míč skončil v rukavicích brankáře.

Dukla chtěla co nejdříve získat klid, který by jí dala druhá trefa, ale ta ne a ne přijít. Vidlička pálil nepřesně, stejně tak Farkaš po rohovém kopu. Když ve slušné pozici napřahoval kanonýr Kotlík, stihl ho na poslední chvíli zblokovat Nezbeda. V době, kdy se lámala první půle, dopravil míč za záda Tlustého hbitý Inneman, ale kvůli ofsajdovému postavení jeho trefa platit nemohla.

Pak se blýskl výtečným zákrokem gólman Hájů ve 33. minutě, kdy po centru Kotlíka zakončoval Kristen,
ale brankář konečky prstů vytáhl míč nad břevno. Chvíli před koncem vychytal domácí brankář ve velké šanci i Janouška. Stejný hráč pak po krásné přihrávce Kristena vyhořel v koncovce i podruhé.

Na začátku druhého poločase Háje přidaly a chvíli diktovaly hru. Hezká souhra Hančla, Nováka a Souchy však skončila zakončením vedle branky, a tak si hosté mohli oddechnout. Pak už zase hrozil na druhé straně aktivní Bičaník, ale jeho gólovou hlavičku nadvakrát lapil Tlustý. Souboj stejné dvojice i o pár desítek sekund později měl stejného vítěze.

Domácí zahrozili po kombinaci Grešnjakova s Novákem, ale nakonec akci uťal obranný zákrok, takže se gólman Štěpánek mohl potit jen díky obrovskému vedru, v němž se hrálo. „Pojďme hrát,“ burcoval co chvíli hosty trenér Světlík.

Aktivní Kotlík, který se snažil pojistit si vedení v soutěži pražských kanonýrů, ale opět ztroskotal na domácím brankáři. Ten kapituloval podruhé až v 66. minutě, kdy po centru Matyáše Lafka skóroval opět Bičaník. „Hodně důležitý,“ oddechl si opakovaně brankář Dukly Štěpánek. Když pak o chvíli později protrhl smůlu
v koncovce Kotlík, bylo hotovo.

Skóre se ale ještě měnit mohlo. Kotlíka však vychytal gólman a na druhé straně Lojda v dobré pozici místo střely jen centroval. Pak mohl ještě dovršit hattrick Bičaník, ale zblízka usměrnil svůj pokus vedle branky.
I tak to ale byl jeho zápas.

Háje – Dukla JM 0:3 (0:1)
Branky: 5. a 65. Bičaník, 74. Kotlík. Bez ŽK. Rozhodčí: Les – Rod, Chustecki. Diváků: 70.
Háje: Tlustý – Vlasák, Nezbeda (74. Joun), Brož, Lojda – Grešnjakov (84. Hrubý), Janek, Novák (76. Dub), Sulek, Hančl (55. Šejnost) – Soucha. Trenér: Vladimír Dvořák.
Dukla JM: Štěpánek – Solař, Markuzi, Kristen – Farkaš, Vidlička (60. Slabý) – Inneman, Janoušek (80. Jíra), M. Lafek – Kotlík, Bičaník (87. Novotný). Trenér: Josef Světlík.

Hlasy trenérů
Vladimír Dvořák (Háje): „Hráli jsme velice dobře. Ve druhé půli jsme byli chvílemi i lepší. Vycházela nám kombinace, škoda, že jsme neproměnili šance. Za stavu 0:1 tam měl Honza Novák stejnou možnost, jako na druhé straně Pepa Bičaník. Pepa to dal, Honza ne. Jsem spokojený, jak to kluci odmakali, ale mrzí mě ten výsledek. Dva góly nám dal Pepa Bičaník, má dva metry a na tu hlavu si umí vyskočit. On se moc nehýbe, ale prostor si vždycky najde. Kdybychom ho víc hlídali, dalo by to ale prostor jiným hráčům. Co se týče zápasu, tak jsme dělali hodně chyb ve finální rozehrávce. Když už jsme se dostali do kombinace,
ta finální nám nevyšla. S výkonem, jaký jsme předvedli, jsem ale spokojený.”
Josef Světlík (Dukla JM): „Ono se říká, že počasí a hřiště jsou pro oba týmy stejné, ale já obdivuji toho, kdo vymyslel hrát v pravé poledne v pětatřiceti stupních na umělé trávě pražský přebor. To je podle mě nedůstojné. Jsem rád, jak jsme se s tím popasovali. Ani ne tolik, co se týče herní části, ale psychična. Tenhle zápas byl o morálních vlastnostech, aby kluci nebyli frustrovaní. Ani jsme neměli předzápasový trénink na umělce, že bychom simulovali, co nás čeká. Fotbal se prostě má hrát na přírodní trávě. Nerodilo se to úplně lehce. Chyběl pohyb, co je pro nás typický a klíčový. Chtěli jsme to odehrát spíš chytře, držet balon a soupeře nechat posunovat a do vzniklých děr dostávat kolmé přihrávky. Vítězství to bylo zasloužené. Jediné, co mě mrzí je, že jsme některé šance neproměnili. Kotlík byl zbrklý, byly tam i nějaké hlavičky, které gólman výborně chytil. My jsme věděli, že mají kvalitu v brance a kvalitního útočníka Souchu. Rychle jsme
v utkání vedli, ale nevím, jestli nám ten první gól neublížil. Přešli jsme na pohodlnější fotbal. O poločase jsme si řekli, jak k tomu přistoupit. I za stavu 1:0 jsem byl přesvědčený, že vyhrajeme. Teď se soustředíme na poslední dva zápasy a uvidíme, kam nás to dostane.“

Nejlepší hráč Hájů: Martin Tlustý.
Nejlepší hráč Dukly JM: Josef Bičaník.
Nejlepší hráč podle fotbalpraha.cz: Josef Bičaník (Dukla JM).