Dukle JM v premiéře nepomohla ani penalta. Vršovice se probránily k vítězství

Ani penalta nevedla k tomu, aby fotbalisté Dukly Jižní Město dali v historické premiéře svého klubu v Pražská teplárenská přeboru gól na hřišti Vršovic. A protože na začátku neubránili pěknou akci domácích, podlehli 0:1. Nenechte se ale zmást výsledkem: herně měli hosté jasně navrch a potvrdili, že mohou být hodně ambiciózním nováčkem, jak se o nich povídalo už před výkopem.

Start do přeboru měl tým ve žlutých dresech nevyvedený. Už v 5. minutě vyslal Humpl do velké šance Povejšila, který zakončil suverénně k tyči. Po spolupráci mladíků (ročník narození 96, resp. 97) získaly Vršovice rychle velkou výhodu.

A tu se rozhodly ubránit.

Od té chvíle hrála převážně Dukla, která měla výrazně vyšší držení míče, ale její snaha končila před pokutovým územím. Hosté zkoušeli všechno, krajní záložníci si vyměnili strany, ale na nabuzené a dravé Vršovice to nestačilo. Co se týče uměleckého dojmu, vítězila Dukla o parník, ale ta finální fáze…

Přímý kop kapitána Vidličky lapil brankář Maha, podruhé zakončoval stejný hráč po rozehraném rohu, ale výsledek byl stejný. Před pauzou útočník Bičaník o krok nedosáhl na centr zprava – jinak by zakončoval do prázdné branky.

Vršovice neměly dopředu témě nic. Jen náznaky. A v nastaveném čase prvního poločasu nebyly daleko od šťastného gólu, když Humpl zakroutil rohový kop levačkou tak šikovně, že přeletěl klubko těl a narazil do břevna.

Tlak Dukly z prvních 45 minut se po změně stran změnil v permanentní tlak. Hrálo se v podstatě už pouze na jednu branku a kouč Josef Světlík z lavičky neustále volal: „To přijde, trpělivě!“

Jeho svěřenci opravdu trpělivě kombinovali, v přeboru dobře známý špílmachr Janoušek, bývalý tahoun Hájů, se rozjížděl pomaleji, ale s blížícím se závěrem dělal čím dál unavenějším protivníkům velké problémy. Byl nejfaulovanějším hráčem utkání, ale ze standardních situací se Dukla ne a ne prosadit. Když to nešlo po centrech, zkusil to Janoušek sám. Jeho pěknou střelu k tyči ale vyrazil Maha.

V 55. minutě se pak hosté dožadovali – nejspíš oprávněně – pokutového kopu, když Kaiser srazil Slabého. Rozhodčí Kučera jako penaltový zákrok posoudil až střet domácího kapitána Minaříka na Bičaníka. Balon si v 71. minutě postavil exligista Vidlička, ale penaltu kopl slabě po své pravé ruce. A tam byl výtečný Maha.

Za Vršovice mohl zvýšit Humpl, jenže po ojedinělém brejku pálil vedle.

Diváky obsypaný „klandr“ ve Vršovicích hnal domácí za výhrou. S blížícím se koncem atmosféra houstla a Dukla dál stupňovala tlak. Vidlička z nadějné pozice poslal přímý kop nad branku, Matyáš Lafek netrefil ve velké šanci míč ideálně, pálil slabě.

Definitivně mohl rozhodnout Petržílka, jemuž daroval šanci Vrátil. Ten při snaze o rychlou rozehrávku napálil balon do rozhodčího Kučery, od nějž se odrazil k vršovickým hráčům, kteří šli dva na jednoho obránce. Petržílka ale vhodný okamžik ke střele prováhal.

Po dalším faulu na Janouška měla Dukla výhodu třetího přímého kopu z velmi příznivého místa k zakončení. Po dvou neúspěších Vidličky se za míč postavil velezkušený Martin Lafek. Trefil pěkně, ale o metr výš, než Dukla potřebovala.

Čtyřminutové nastavení bylo pro Vršovice nekonečné, do jejich vápna vyrazil i gólman Kudrna, ale nebezpečné závary skončily jako všechny předchozí akce Dukly.

Bez úspěchu.

Vršovice – Dukla JM 1:0 (1:0)
Branka: 5. Povejšil.

ŽK: 61. Špulka, 71. Minařík – 36. Janoušek, 80. Pařík. Rozhodčí: Kučera – Maiello, Zíka. Diváků: 75.
Vršovice: Maha – Špulka, Protivínský, Šimr, Minařík – Kaiser (63. Valenta), Kučera (73. Luksch), P. Tomaides (69. Uhlíř), Povejšil (55. Petržílka) – Špaček (90. Turek), Humpl. Trenér: Jaromír Tomaides.
Dukla JM: Kudrna – Solař, Markuzi, Vidlička, Slabý – Hulinský (63. Martin Lafek), Vrátil, Pařík (84. Křivský), Janoušek, Matyáš Lafek (82. Novotný) – Bičaník. Trenér: Josef Světlík.

Hlasy trenérů
Jaromír Tomaides (Vršovice): „První půli jsme zvládli velice dobře, ve druhé už jsme se jenom bránili, ale myslím, že jsme soupeře do ničeho nepustili – až na tu penaltu. Takticky jsme to odmlátili dobře. Dukla má kvalitní tým, bude hrát nahoře. Pro nás jsou to hodně cenné body. My zatím tu kvalitu, abychom hráli nahoře, nemáme. Ale střed tabulky, doufám, odehrajeme.“

Josef Světlík (Dukla JM): „Byli jsme připravení, že nás ve Vršovicích čeká těžké utkání, vylučuji jakékoliv podcenění. Soupeř hrál taktiku „nakopni a běž“, sázel hlavně na důraz. Proto jsme chtěli hrát po zemi, roztahovat křídla. Jenže v prvním poločase jsme moc nefungovali, bylo to od nás alibistické, soupeři jsme ten poločas ulehčili. Dostali jsme lacinou branku, po které Vršovice zalezly do ještě hlubšího bloku a soustředily se na odbránění výsledku. Ve druhé půli se nám už dařily křídelní akce, pořád jsem věřil, že se prosadíme, šance jsme na to měli. Škoda, tady se dalo bodovat. Kluky jsem ale po zápase pochválil, i když je tam pořád spousta rezerv, snažili se většinu pokynů plnit. Zvykáme si na sebe, já jsem nový, tým se obměnil, potřebuje si to sednout.“

Nejlepší hráč Vršovic: Radek Povejšil.
Nejlepší hráč Dukly JM: Jiří Janoušek.
Nejlepší hráč zápasu podle fotbalpraha.cz: Petr Maha (Vršovice).

Zdroj