Dukla JM vyrazila do přípravy jako poslední, na jaře se chce polepšit. Zkouší posilu z Austrálie

Na konci podzimu se Dukla Jižní Město rozjela a začala vyhrávat. Stejně ale s první polovinou Pražská teplárenská přeboru a umístěním na šestém místě nevládne spokojenost. Tým trenéra Josefa Světlíka chce, aby jaro bylo lepší. „Víme, že máme na čem pracovat. Mám nějakou vizi, jak by to mělo vypadat a hráči jsou s ní ztotožnění. Slevit z našeho stylu hry bychom určitě nechtěli,“ slibuje kouč, že Dukla JM chce i dál hrát atraktivní fotbal, který by bavil samotné hráče i fanoušky.

Hráči od vás dostali nejdelší volno ze všech celků v přeboru. Co vás vedlo k tomu, že jste začínali až 21. ledna?
V mých očích k tomu byla celá řada důvodů. Není přece jednoduché být spolu půl roku, pracovat a těšit se na sebe. Tak jsme si od sebe odpočinuli delší čas. Nechci, aby hráči po třetím kole cítili, že je toho moc.

To zní poměrně logicky. Nicméně, někde trénují skoro od začátku ledna, nabírají kondici, hrají zápasy.
Co se týče kondice, tak mi sedm týdnů přijde dost na to, aby to hráči do sebe dostali. Trénujeme třikrát v týdnu, plus k tomu máme zápas. Myslím, že se nám ten pozdější nástup do přípravy i osvědčil. Je to fajn. K tomu jsme si naplánovali čtyři, pět zápasů. Je to celé proto, abychom nebyli přefotbalovaní.

Vyhodnotil jste si zpětně, proč první dvě třetiny podzimu nebyly z pohledu Dukly povedené?
To jsou otázky. (směje se) Z toho by byla odpověď na celou stranu. Všichni v sobě máme určité sebekritično a víme, že podzim nebyl super. Já si uvědomuji, že jsem netrefil sestavu, udělal jsem také chyby. Až v posledních kolech to bylo dobré výsledkově, ale jinak to zavánělo velkým průšvihem. Ale k těm důvodům: když se podíváte na soupisku, tak jsme za poslední tři roky minus patnáct hráčů. Loni v zimě jsme omlazovali, v létě přišli další mladí. Ale stojím si za tím, že jsme přivedli kvalitu.

Jenže na hřišti to od začátku úplně nefungovalo.
Nepodařilo se ji přenést z tréninků do utkání. Přišli i kluci, co hráli třeba třetí ligu a mohlo tam dojít třeba i trošku k podcenění. K tomu nám nevyšel první zápas s Radotínem a frustrace se postupně nabalovala, rostla. Prohrávaly se zápasy v závěru, byly tam zbytečné červené karty, trpěla psychika. Až ke konci podzimu se to začalo obracet.

A teď tvrdě pracujete na tom, aby bylo jaro lepší. Jde všechno podle vašich představ?
Občas je slyšet nějaké brblání, ale všichni vědí, že bez naběhání obecné kondice to nejde. A je jedno, jestli běháte v parku, nebo na hřišti.

Takže hráči běhají v parku?
To ne, my jsme neopustili hřiště. Ale taky chodíme do posilovny pracovat na síle. Trénujeme třikrát v týdnu a k tomu máme zápas. Ten poslední nám sice dva dny před výkopem odřekly Spoje, což bylo nepříjemné, ale odehráli jsme místo toho kvalitní zápas s Klíčany. Ve třech utkáních dostávali prostor všichni hráči, v těch posledních utkáních už se to bude ladit směrem k sestavě pro přebor.

Výsledky v přípravě nejsou tak důležité, přesto, jak si zatím vedete?
Vyhráli jsme nad Braníkem a prohráli s Klíčany a sedmnáctkou Slavie. To měl být hřeb kondiční přípravy. Kluci toho fakt měli po utkání dost, těšili se do vany, do postele. Byl jsem spokojený, jak k tomu přistoupili. Co se týče výsledků, tak kdybychom teď vyhráli pětkrát za sebou, bylo by to hezký. Ale kdybychom pak nezvládli první kolo a prohráli, bylo by to celé špatně.

Když už byla řeč o změnách, budou i teď v zimě nějaké?
Skončil Ondra Vrzal. Mrzí mě to, protože to byl v dobrém fotbalový blázen. Ale když jsem po zápasech viděl jeho koleno, šly na mě mrákoty. A on pořád hrál. Teď mu ale ortoped řekl, že to koleno není na tři tréninky v týdnu a zápas navíc. Co se týče příchodů, zkoušíme dva brankáře. Chceme druhého gólmana k Martinovi Tlustému. Trénuje s námi j Jakub Sklenář, co byl teď řadu let v Austrálii, ten prošel Duklou, stejně jako další nový hráč Vácha. Řekl bych, že kádr je uzavřený. Jen jsme ještě trochu na čekané a lehce se poptáváme po stoperovi.

Jste na šestém místě, ale jaro bude náročné. Sledujete, jak nabíjí kádry konkurence?
Po očku se samozřejmě koukám na web fotbalpraha, občas mi i někdo nějakou informaci donese. Každopádně bych byl rád, kdyby to jaro bylo jiné než loni. Přebor se obrovsky, o parník zvedl, ale naposledy jsem na jaře šťastný nebyl.

Jak by na jaře měla prezentovat Dukla Jižní Město?
Mám určitou vizi a kluci jsou s ní ztotožnění. Chceme hrát stejný fotbal, snad se na něj dobře kouká, a já chci, aby to tak bylo i dál. Slevit bychom určitě nechtěli.

zdroj